Azərbaycanda vergilər: fiziki şəxslərin gəlir vergisi.
1. bu verginin ödəyiciləri - fiziki şəxslərin gəlir vergisi rezident və qeyri-rezident fiziki şəxslərə tətbiq olunur. Rezident fiziki şəxs dünya üzrə əldə etdiyi bütün gəlirlərdən (həm Azərbaycan daxilində, həm də xaricdə əldə edilən gəlirlərdən) vergi ödəyir. Qeyri-rezident fiziki şəxs yalnız Azərbaycan mənbəyindən əldə etdiyi gəlirlər üzrə vergi ödəyir.
2. vergitutma obyekti – həm rezident, həm də qeyri-rezident fiziki şəxslər üçün vergitutma obyekti onların gəliridir. Gəlirə aiddir: muzdlu işdən əldə edilən gəlir (əmək haqqı), sahibkarlıq və ya müstəqil fəaliyyətdən əldə edilən gəlir, və digər gəlirlər (faiz, dividend, royalti və s.), Vergi Məcəlləsinə əsasən vergidən azad edilən gəlirlər istisna olmaqla).
3. vergitutma bazası - rezidentlər üçün vergitutma bazası vergi ili üzrə vergiyə cəlb olunan gəlirdir və bu, ümumi illik gəlirlə qanunla icazə verilən çıxılmalar arasındakı fərq kimi hesablanır. Azərbaycanda daimi nümayəndəlik vasitəsilə fəaliyyət göstərən qeyri-rezidentlər üçün vergitutma bazası həmin daimi nümayəndəliyə aid olan Azərbaycan mənbəli gəlirlə bu gəlirlə bağlı çıxılan xərclər arasındakı fərqdir. Praktiki olaraq, fiziki şəxslər vergi ödəyərkən bütün ümumi gəlirlərindən deyil, qanuni çıxılmalardan sonra qalan xalis gəlirdən vergi ödəyirlər. Məsələn, əgər fiziki şəxsin il ərzində 30 000 AZN gəliri varsa və qanunla icazə verilən çıxılmaların məbləği 5 000 AZN təşkil edirsə, onun vergiyə cəlb olunacağı gəliri 25 000 AZN olacaq.
4. vergi dərəcəsi və hesablanması qaydası – 1. Neft-qaz sahəsi dövlət sektoruna aid edilən vergi ödəyicilərində işləyən fiziki şəxslərin muzdlu işdən aylıq gəlirlərindən vergi aşağıdakı dərəcələrlə tutulur: Vergi tutulan aylıq gəlirin məbləği Verginin dərəcəsi 2500 manatadək 14 faiz 2500 manatdan çox olduqda 350 manat + 2500 manatdan çox olan məbləğin 25 faizi 2. Neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan və qeyri-dövlət sektoruna aid edilən vergi ödəyicilərində işləyən fiziki şəxslərin muzdlu işdən aylıq gəlirlərindən vergi aşağıdakı dərəcələrlə tutulur: 2026-cı il yanvarın 1-dən 2027-ci il yanvarın 1-dək Vergi tutulan aylıq gəlirin məbləği Verginin dərəcəsi 2500 manatadək 3 faiz 2500 manatdan 8000 manatadək 75 manat + 2500 manatdan 8000 manatadək olan məbləğin 10 faizi 8000 manatdan çox olduqda 625 manat + 8000 manatdan çox olan məbləğin 14 faizi 2027-ci il yanvarın 1-dən 2028-ci il yanvarın 1-dək Vergi tutulan aylıq gəlirin məbləği Verginin dərəcəsi 2500 manatadək 5 faiz 2500 manatdan 8000 manatadək 125 manat + 2500 manatdan 8000 manatadək olan məbləğin 10 faizi 8000 manatdan çox olduqda 675 manat + 8000 manatdan çox olan məbləğin 14 faizi 2028-ci il yanvarın 1-dən Vergi tutulan aylıq gəlirin məbləği Verginin dərəcəsi 2500 manatadək 7 faiz 2500 manatdan 8000 manatadək 175 manat + 2500 manatdan 8000 manatadək olan məbləğin 10 faizi 8000 manatdan çox olduqda 725 manat + 8000 manatdan çox olan məbləğin 14 faizi 5. verginin ödənilməsi müddəti - il üzrə yekun ödəmə və bəyannaməsinin təqdim edilməsi hesabat ilindən sonrakı ilin mart ayının 31-dən gec olmayaraq, cari vergi ödəmələri isə hər rüb başa çatdıqdan sonra 15 gün ərzində büdcəyə ödənilməlidir.

- personal income tax 1. taxpayers
- personal income tax applies to resident and non-resident individuals. A resident individual is taxed on worldwide income (income earned both inside and outside Azerbaijan). A non-resident individual is taxed only on income derived from sources in Azerbaijan.. 2. tax object
- for both resident and non-resident individuals, the tax object is their income. income includes: income from employment (salary), income from entrepreneurial or independent activities and other income (interest, dividends, royalties, etc.), except income exempt from taxation under the Tax Code. 3. tax base
- for residents, the tax base is the taxable income for the tax year, calculated as the difference between total annual income and deductible amounts permitted by law. For non-residents operating through a permanent establishment in Azerbaijan, the tax base is the difference between Azerbaijan-source income attributable to that permanent establishment and deductible expenses related to that income. In practical terms, individuals pay tax not on their entire gross income, but only on the “net” income remaining after lawful deductions. For example, if an individual earns 30,000 AZN during the year and the legally permitted deductions amount to 5,000 AZN, the taxable income will be 25,000 AZN. 4. Tax rates and calculation rules
- 1. For individuals employed by taxpayers operating in the oil and gas sector and belonging to the public sector, tax is withheld from monthly employment income at the following rates: amount of taxable monthly income tax rate up to 2,500 manat 14 percent more than 2,500 manat more than 2,500 manat
- 350 manat + 25 percent of the amount exceeding 2,500 manat 2. for individuals employed by taxpayers not operating in the oil and gas sector and belonging to the non-state sector, tax is withheld from monthly employment income at the following rates: From January 1, 2026 to January 1, 2027 amount of taxable monthly income tax rate up to 2,500 manat 3 percent from 2,500 manat to 8,000 manat 75 manat + 10 percent of the amount between 2,500 and 8,000 manat more than 8,000 manat 625 manat + 14 percent of the amount exceeding 8,000 manat from January 1, 2027 to January 1, 2028 amount of taxable monthly income tax rate up to 2,500 manat 5 percent from 2,500 manat to 8,000 manat 125 manat + 10 percent of the amount between 2,500 and 8,000 manat more than 8,000 manat 675 manat + 14 percent of the amount exceeding 8,000 manat from January 1, 2028 onward amount of taxable monthly income tax rate up to 2,500 manat 7 percent from 2,500 manat to 8,000 manat 175 manat + 10 percent of the amount between 2,500 and 8,000 manat more than 8,000 manat 725 manat + 14 percent of the amount exceeding 8,000 manat 5. tax payment deadline
- the final annual payment and submission of the tax return must be completed no later than March 31 of the year following the reporting year. Current tax payments must be made to the state budget within 15 days after the end of each quarter.