AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASINDA FİLİAL QEYDİYYATI
2. filialın yaradılması, rəhbərinin təyin edilməsi və əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə həmin filialı yaradan xarici hüquqi şəxsin qərarının əsli və ya notariat qaydasında təsdiq edilmiş surəti və rəhbərin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədin surəti;
3. filialı yaradan xarici hüquqi şəxs və ya onun səlahiyyətli nümayəndəsi tərəfindən təsdiq edilmiş əsasnamə (2 nüsxədə);
4. filialın təsisçisi olan xarici hüquqi şəxsin xarici ölkədə qeydiyyatını təsdiq edən sənədlərin notariat yaxud leqallaşdırılma qaydasında təsdiq olunmuş surəti;
5. filialı yaradan xarici hüquqi şəxs tərəfindən filialın idarə edilməsi üçün rəhbərə verilmiş etibarnamənin əsli və ya notariat yaxud leqallaşdırılma qaydasında təsdiq olunmuş surəti;
6. dövlət rüsumunun ödənilməsini təsdiq edən sənəd;
7. ərizə səlahiyyətli şəxs tərəfindən imzalandıqda və ya səlahiyyətli şəxs tərəfindən müraciət olunduqda, etibarnamə, səlahiyyətli şəxsin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədin surəti;
8. istəyə görə vergi ödəyicisinin əlavə dəyər vergisinin məqsədləri üçün qeydiyyata alınması haqqında ərizə;
9. istəyə görə bankda hesab açılması məqsədilə şəhadətnamə-dublikatın alınması üçün ərizə;
10. filial üçün möhürün sifariş edilməsi.
dövlət rüsumunun məbləği 300 manat təşkil edir.
filialın qeydiyyata alınması 2 gün ərzində həyata keçirilir.
XÜSUSİ QEYD: Miqrasiya Məcəlləsinə əsasən xarici hüquqi şəxsin Azərbaycan Respublikasındakı filialın rəhbəri və rəhbərin müavini vəzifəsini tutması müvəqqəti yaşayış üçün əsas sayılır və bu şəxslərə iş icazəsinin alınması tələb olunmur.

КАК ОТКРЫТЬ ФИЛИАЛ В АЗЕРБАЙДЖАНЕ
2. оригинал или нотариально заверенная копия решения иностранного юридического лица, учредившего филиал, о создании филиала, назначении его руководителя и утверждении устава филиала, а также копия документа, удостоверяющего личность руководителя;
3. устав, утвержденный иностранным юридическим лицом, учредившим филиал, или его уполномоченным представителем (в 2-х экземплярах);
4. нотариально заверенная или легализованная копия документов, подтверждающих регистрацию иностранного юридического лица, являющегося учредителем филиала в иностранном государстве;
5. оригинал или нотариально заверенная либо легализованная копия доверенности, выданной руководителю на управление филиалом иностранным юридическим лицом, создавшим филиал;
6. документ, подтверждающий уплату государственной пошлины;
7. если заявление подписано уполномоченным лицом или подается уполномоченным лицом, доверенность, копия документа, удостоверяющего личность уполномоченного лица;
8. опционально - заявление о постановке на учет налогоплательщика по налогу НДС;
9. опционально - заявление на открытие счета в банке;
10. заказ печати для филиала.
размер государственной пошлины составляет 300 манатов.
регистрация филиала осуществляется в течение 2-х дней.
ОСОБОЕ ПРИМЕЧАНИЕ: Согласно Миграционному Кодексу, занятие должности руководителя и заместителя руководителя филиала иностранного юридического лица в Азербайджанской Республике считается основанием для получения разрешения на временное проживания, и этим лицам не требуется получение разрешения на работу.